Ракът на гърдата е най-често срещаният рак при жените и вторият най-често срещан вид рак изобщо след рака на белия дроб. В световен мащаб почти 1% от всички смъртни случаи се дължат на това заболяване.
Ракът на гърдата се среща и при мъжете, но значително по-рядко (приблизително един мъж на сто жени). Обезпокояваща тенденция е рязкото увеличаването на заболеваемостта при мъжете в последните години. Тази година Европейската коалиция за борба с рака на гърдата (Europa Donna) алармира европейската общност, че процентът на откриваемост на заболяването при мъжете се е покачил двойно.
Броят на заболелите от рак на гърдата чувствително се е увеличил от седемдесетте години на двайсети век насам, отчасти благодарение на начина на живот в западните общества (в Западна Европа и Северна Америка ракът на гърдата е четири до пет пъти по-често срещан, отколкото в по-голямата част от Африка и Азия.)
Установено е, че една на всеки десет жени ще развие рак на гърдата през живота си. Ако бъде открит достатъчно рано, преди да има метастази извън гърдата, повече от 95% от заболелите жени имат шанс да преживеят минимум пет години. Въпреки прогреса в диагностиката и лечението, ракът на гърдата е водещата причина за смъртност при жените между 35 и 55-годишна възраст и втората водеща причина за смъртност при всички жени.
По данни на Националния раков регистър, всяка година в България се откриват 3584 нови случая на рак на гърдата. При повечето от тях (92.9%), болестта е в ранен стадий, но в 7.1% от случаите болестта се диагностицира в напреднал метастатичен стадий.
Последните научни открития показват, че ракът на гърдата не е еднородно заболяване, а съвкупност от много и различни форми. Дори когато туморите са външно еднакви, те притежават собствени характеристики заради различния си генетичен код. Тези открития се използват за предсказване развитието на болестта – вероятността даден тумор бързо да се разпространява, както и реакцията му към различните видове медикаменти. Лечението се съобразява индивидуално с вида рак и конкретния пациент. Това е ключова насока в бъдещите научни изследвания.
Днес медицината е по-близо от всякога до възможността за откриване и унищожаване на туморите на гърдата. Новите възможности са свързани с въвеждането на високо технологични медикаменти – прицелни терапии – които бележат значителен успех в борбата с болестта.
При нужда (или желание) може да се свържете с (или да дарите на) следните български организации, специализирани в превенцията срещу раковите заболяванияи борбата с тях:
тел.: 0800 11 202 (безплатен)
банкова сметка*:
IBAN: BG 29 UNCR 7630 107 639 0676
BIC: UNCRBGSF
УНИКРЕДИТ БУЛБАНК
клон Св. Неделя
*(Още по-лесното – може да им дарите един лев – и 20 стотинки ДДС
на държавата – като изпратите sms на номер 1567.)
тел.: 02 871 03 30
банкови сметки:
Сметка в лева: BG 10 UNCR 7630 100 792 9000
Сметка в щатски долари: BG 70 UNCR 7630 110 792 9003
BIC: UNCRBGSF
УНИКРЕДИТ БУЛБАНК